Producenci

Ochrona odgromowa

 

Zewnętrzne urządzenie piorunochronnema za zadanie przejęcie bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt i w sposób bezpieczny odprowadzić prąd pioruna do ziemi. Urządzenie to jest najczęściej montowane do chronionego obiektu. Należy pamiętać o odstępach elektroizolacyjnych, które eliminują uszkodzenia powstałe na wskutek wytworzonego w czasie przepływu prądu pioruna pola elekrtomagnetycznego. Głównymi elementami zewnętrznej ochrony odgromowej obiektu są: zwody odgromowe, przewody odprowadzające, uziomy. 

       Zwody odgromowe - mogą byc poziome lub pionowe. Zwody poziome tworzą przewody odgromowe zamontowane w uchwytach, wspornikach, które montowane są do dachu obiektu. Z kolei zwody pionowe służą do ochrony elementów, obiektów, urządzeń których nie chroni zwód poziomy niski. Zwód pionowy przyłączamy do siatki zwodów poziomych niskich. 

       Przewody odprowadzające - służą do bezpiecznego odprowadzenia prądu pioruna z siatki zwodów poziomych i pionowych do uziemienia. Przewody te należy tak projektować i instalować aby tworzyły najkrótszą drogę do uziemienia. Należy zapewnić wielokanałowy odpływ prądu pioruna z siatki zwodów. Zgodnie z normą i klasą LPS, typowe odległości pomiędzy przewodami odprowadzającymi to 10m, 15m, 20m. Montujemy je na powierzchni ściany lub w ścianie. 

       Uziomy - ich zadaniem jest przyjęcie i rozproszenie prądu pioruna w gruncie. Zalecana jest mała rezystancja uziemienia mniejsza niż 10Ω.  Układ uziomów typu A tworzą uziomy poziome (bednarka) lub pionowe (uziomy prętowe), montowane na zewnątrz obiektu osobno dla każdego przewodu odprowadzającego. Układ uziomów typu B składa się z uziomu otokowego ułożonego na zewnątrz obiektu będącego w stałym kontakcie z ziemią na przeważającej długości lub uziom fundamentowy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl